Deželna banka Slovenije je v manjšem obsegu že bila naročnica Hrca – od 2001 je namreč uporabljala modul Hibis – Zakladništvo. Pogovori o selitvi celotnega lastnega informacijskega sistema banke na platformo Hibis so stekli v letu 2023, istega leta so tudi potekale GAP delavnice za ugotavljanje skladnosti platforme in zahtev ter želja banke.
Proces migracije na Hibis se običajno začne z dvema fazama GAP delavnic:
• Pripravo na GAP delavnice, katere cilj je zagotoviti učinkovite in celostne GAP delavnice
• Izvedbo GAP delavnic, ki se odvijejo strnjeno ter z vnaprej določenimi cilji in natančno popisanimi izročki kot so analize vrzeli, akcijski načrti, priporočila in drugi dogovori.
Namen GAP delavnic je analiza razlik oz. vrzeli (GAP) med trenutnim stanjem in želenim stanjem v okviru določenega procesa, sistema ali projekta – v našem primeru je šlo za analizo procesov in obstoječega IT sistema na banki ter predstavitvijo informacijskega sistema Hibis, vključno s procesi bančnega poslovanja, ki jih podpira. V okviru GAP delavnic smo analizirali trenutno stanje (obstoječe procese, sisteme in prakse banke), določili želene cilje, standarde ali izboljšave, identificirali vrzeli med trenutnim in željenim stanjem ter začrtali pot za zapolnitev teh vrzeli. GAP delavnice so ključne za fazo načrtovanja, saj omogočajo jasen vpogled v področja, kjer je potrebna sprememba, izboljšava ali prilagoditev, da bi se dosegli željeni rezultati.
Po uspešni izvedbi PRE-GAP in GAP faze projekta ter uskladitvi formalnosti, smo z začetkom leta 2024 štartali v projekt migracije z jasno določenim datumom migracije: to je bil 1.1.2025.
Datumi migracij se običajno določijo na dan, ko lahko banka minimizira vpliv na poslovanje in s tem na končne uporabnike. Tako so najpogosteje izbrani datumi dveh ali več dela prostih zaporednih dni, kar zagotavlja manjšo obremenitev sistema, čas za odpravo morebitnih težav in zagotavlja proste vire oz. ekipo, ki ni sočasno obremenjena z rednimi poslovnimi aktivnostmi.
Natančno sledenje časovnici in doseganje postavljenih mejnikov tekom projekta je ključno pri zagotavljanju zastavljenega roka, ki ga v okvirih kompleksnega planiranja vseh aktivnosti ni enostavno spreminjati.
Projektne aktivnosti zajemajo sočasno in zaporedno delovanje obširne ekipe tako na naročnikovi kot Hrc strani. Predani ekipi sta tudi eden ključnih dejavnikov uspešnega projekta, poleg učinkovite koordinacije in komunikacije vseh deležnikov projekta.
Ključne aktivnosti zahtevnega projekta zajemajo:
• Obširna testiranja
• Parametrizacija (vsi produkti, šifranti, nastavitve ...)
• Izobraževanje za vse module (napredni uporabniki, zaledje, mreža ...)
• Redne osvežitve okolij
• Performančna testiranja
• Preverjanje doseganja mejnikov in sprotna prilagajanj
• Izdelave izpisov
• Razvoj in testiranje GAP-ov
• Testne simulacije na migriranih podatkih
• Sestanki: oddelčni, migracijski, interni, projektni, sestanki projektnega sveta ...
Zanesljiv bančni sistem, ki bo na enem mestu zagotavljal nemoteno poslovanje banke, skladnost z regulatornimi zahtevami, zanesljivo in moderno spletno in mobilno banko in konec koncev podporo ekipe zanesljivih zunanjih strokovnjakov, ki jim bo tudi v prihodnje pomagala pri procesnih in sistemskih izboljšavah ter ob vseh ostalih izzivih, ki jih prinaša bančni svet.
Ponovno potrditev, da je platforma Hibis primerna tako za različne velikosti bank kot za njihove najrazličnejše potrebe. Z dobro uigranostjo ekipe smo ponovno izvedli uspešno migracijo, v kateri je odsevalo dolgoletno znanje in izkušnje naših strokovnjakov kot tudi pripravljenost na prilagajanja in podporo pri zagotavljanju pokritosti specifik naročnika.
Prehod na nov bančni sistem nam bo omogočil vzpostavitev primerne osnove za izboljšanje učinkovitosti banke in rast poslovanja.
Z novim jedrnim sistemom smo banki odprli možnosti kreiranja večjega števila modernih produktov in servisov, hitrejše implementacije in krajšega »time to market« za nove funkcionalnosti.
Breme implementacije vse bolj pogostih in kompleksnih regulatornih zahtev smo v veliki meri prenesli na Hrc, ki je zadolžen za razvoj te funkcionalnosti več slovenskim bankam.
Nov jedrni bančni sistem bo prinesel tudi izboljšano stopnjoavtomatizacije poslovnih procesov skozi različna poslovna področja inHIBIS module.
Brezpapirno poslovanje in e-podpisovanje sta dodatniprednosti implementacije Hibisa, enako kot visoka dostopnost digitalnihstoritev.
Naše stranke so prehod na Hibis najbolj občutile z uvedbo nove spletne in mobilne banke in sta novi, uporabniku prijazni rešitvi, med strankami zelo dobro sprejeti.